Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya’da konuştu: « Karapınar Ajansı

13 Haziran 2021 - 11:01

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya’da konuştu:

“Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerindeki Sıfır Atık Projemizle sokaklarımızdaki 17 milyon ton kullanılabilir atığı topladık, dönüştürdük. Topladığımız her birim çöp su demekti, ağaç demekti. 209 milyon ağacımızı kurtardık, ekonomimize 17 milyar lira katkı sağladık”
– “Tuz Gölü, Beyşehir, Meke, Acı Göl’den Kapadokya’ya kadar uzayan yeşil hattımızı hazırlıyoruz. Vatandaşlarımız bisiklet yollarından tüm bu güzergahı gezebilecek, gençlerimiz, çocuklarımız yürüyüş yollarıyla doğayı adeta keşfe çıkacak”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya’da konuştu:
Son Güncelleme :

03 Haziran 2021 - 18:36

25 views
0
(0)

– “Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerindeki Sıfır Atık Projemizle sokaklarımızdaki 17 milyon ton kullanılabilir atığı topladık, dönüştürdük. Topladığımız her birim çöp su demekti, ağaç demekti. 209 milyon ağacımızı kurtardık, ekonomimize 17 milyar lira katkı sağladık”
– “Tuz Gölü, Beyşehir, Meke, Acı Göl’den Kapadokya’ya kadar uzayan yeşil hattımızı hazırlıyoruz. Vatandaşlarımız bisiklet yollarından tüm bu güzergahı gezebilecek, gençlerimiz, çocuklarımız yürüyüş yollarıyla doğayı adeta keşfe çıkacak”

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Projesi’nde 17 milyon ton kullanılabilir atığın toplanarak dönüştürüldüğünü belirterek, “Topladığımız her birim çöp su demekti, ağaç demekti. 209 milyon ağacımızı kurtardık, ekonomimize 17 milyar lira katkı sağladık.” dedi.

Kurum, Kültür Park’ta düzenlenen Çevre Projeleri Tanıtım Programı’nda, Çevre Haftası’nda yeni projelerle ve yeşil yatırımlarla Konya’da özel bir günü yaşadıklarını söyledi.

Çevreye saygılı şehirler hedefiyle Konya Tarihi Kent Merkezi Hava Kalitesi İyileştirme Projesi’nin birinci etap çalışmalarını başlattıklarını anımsatan Kurum, Konya’da yürütülen çevre yatırımlarını paylaşmanın heyecanını yaşadığını aktardı.

Kurum, çevre koruma ve İklim değişikliğiyle mücadeleye dair binlerce ayrı projenin aralıksız sürdüğüne işaret ederek, “Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerindeki Sıfır Atık Projemizle sokaklarımızdaki 17 milyon ton kullanılabilir atığı topladık, dönüştürdük. Topladığımız her birim çöp su demekti, ağaç demekti. 209 milyon ağacımızı kurtardık, ekonomimize 17 milyar lira katkı sağladık. Üç yılda geri kazanım oranımızı yüzde 13’ten yüzde 19’a çıkardık.” diye konuştu.

– 5 Haziran’da 11 millet bahçesi daha açılacak

Salgın döneminde yeşil alanlarının öneminin daha da arttığına işaret eden Kurum, 81 ilde 55 milyon metrekarelik alanda 321 millet bahçesi projesinin hızını artırdıklarını vurguladı.

Kurum, 57 millet bahçesinin tamamlandığını hatırlatarak, 264 millet bahçesinde çalışmaların aralıksız sürdüğünü ifade etti.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 11 millet bahçesinin açılışının yapılacağı bilgisini veren Kurum, şöyle konuştu:

“Bakanlık olarak, tüm doğal alanlarımızı birbirine bağlayan, yeni cazibe alanları oluşturan ekolojik koridorlarımızın pilot uygulamalarını 22 ilimizde başlattık. Bu kapsamda Ankara’dan Kızılırmak Deltasına, Ege’de Foça’ya, Akdeniz’de Patara’ya ve Doğu Anadolu’da Van Gölü’ne kadar gidecek 4 ana ekolojik hat oluşturuyoruz. Ülkemize has bitki ve hayvan türlerimizi korumak için, nehirlerimizi, ormanlarımızı daha iyi koruyabilmek için son 2 yılda korunan alan büyüklüğümüzü yüzde 1 artırdık. Yüzde 9,6’dan yüzde 11’e çıkardık. OECD ortalaması olan yüzde 17’ye ulaşma hedefimiz için var gücümüzle çalışıyoruz.”

– “480 kilometre bisiklet yolunu tamamladık”

Bisikletin temiz hava ve sağlık olduğuna işaret eden Kurum, “Ülkemize 2023 yılına kadar 3 bin kilometre bisiklet yolu yapmak için yola çıktık. Şu ana kadar sadece Bakanlık eliyle 480 kilometre bisiklet yolunu tamamladık. Projesi bitmiş 450 kilometre bisiklet yolunun ise inşa çalışmalarına hızla devam ediyoruz.” diye konuştu.

Kurum, ülkeye yaptıkları yatırımların tamamının Konya’da da yapıldığına dikkati çekerek, kente millet bahçelerinden bisiklet yollarına, gürültü bariyerlerinden hava kalitesinin iyileştirilmesine kadar milyarca liralık yatırımın kazandırıldığını vurguladı.

Konya’ya ekolojik koridor kazandırdıklarını ifade eden Kurum, şunları kaydetti:

“Tuz Gölü, Beyşehir, Meke, Acı Göl’den Kapadokya’ya kadar uzayan yeşil hattımızı hazırlıyoruz. Vatandaşlarımız bisiklet yollarından tüm bu güzergahı gezebilecek, gençlerimiz, çocuklarımız yürüyüş yollarıyla doğayı adeta keşfe çıkacak. Yürüyüş yolu, bisiklet yolu deyince şöyle hemen bütün Konyalıların göğsü kabarıyor. Gururla söylüyorum. Konyamız işte bu 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde 600 bin bisiklet kullanıcısı 515 kilometre bisiklet yoluyla bisikletin tartışmasız başkentidir. Bu gururu bizlere yaşatan eski yeni tüm başkanlarımıza sizlerin huzurunda çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğru İbrahim Altay, Bakan Kurum ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’a bisiklet hediye etti.

Öte yandan Bakan Kurum ve beraberindekiler, alanda açılan “Geçmişten Günümüze Bisiklet Şehri Konya Fotoğraf Sergisi”ni ziyaret etti, akrobasi gösterisi yapan bisikletlilerin performansını izledi.

Programa, Vali Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı ile vatandaşlar katıldı.

– Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:
– “Bugün 81 ilimizde ve Konya’da, 5 metreye kadar mesafeleri ölçebilen 3 boyutlu yazılımla, hava kirliliğine neden olan noktaları anlık tespit ediyoruz, ona göre harekete geçiyoruz. Türkiye’de kirletici vasfı yüksek olan 300’den fazla sanayi tesisinin 686 bacasını ekiplerimiz sürekli takip ediyor”

– Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bugün 81 ilimizde ve Konya’da, 5 metreye kadar mesafeleri ölçebilen 3 boyutlu yazılımla, hava kirliliğine neden olan noktaları anlık tespit ediyoruz, ona göre harekete geçiyoruz. Türkiye’de kirletici vasfı yüksek olan 300’den fazla sanayi tesisinin 686 bacasını ekiplerimiz sürekli takip ediyor.” dedi.

Kurum, Mevlana Kent Meydanı’nda düzenlenen “Konya Tarihi Kent Merkezi ve Mevlana Bölgesi Hava Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi” programında, Çevre Haftası’nda yeni çevre projeleriyle, yeşil yatırımlarla geldikleri Konya’da çok özel bir günü yaşadıklarını söyledi.

Çevreye saygılı şehirler hedefiyle Türkiye’nin her tarafında gerçekleştirdikleri yeşil yatırımların bir yenisini daha Konya’da başlattıklarını dile getiren Kurum, “Konya Tarihi Kent Merkezi Hava Kalitesi İyileştirme Projesi’nin 1. Etabı için ‘Ya Allah Bismillah’ diyoruz. Konya’mızın çehresini değiştirecek, güzelliğine güzellik katacak tüm bu projelerimiz, Konya’mız için, kıymetli hemşerilerimiz için hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

– “1106 konutumuzun doğal gaz dönüşümünü yapma kararını aldık”

Kurum, Konya’nın hava kalitesini iyileştirecek, daha temiz havaya sahip olmasını sağlayacak bir projeyi daha hayata geçirmenin heyecanını yaşadıklarını ifade ederek, Konya tarihi kent merkezinde özellikle kış aylarında, kömür kullanımına bağlı olarak yoğun bir hava kirliliği olduğunu hatırlattı.

Bu sorunu çözmek için Konya Büyükşehir Belediyesi ile çalışma yürüttüklerini anlatan Kurum, şunları kaydetti:

“Şehrimizin tarihi ve kültürel açıdan önemli olan şehir merkezindeki 4 kilometrekarelik alanda bulunan 1106 konutumuzun doğal gaz dönüşümünü yapma kararını aldık. 4 etapta yürüteceğimiz projenin fizibilite çalışmalarını tamamladık. Yatırım maliyeti 15 milyon lira olan projemizin, her ay bir etabını bitirmek suretiyle tüm konutlarımızın doğal gaz dönüşümünü en geç ekim ayında tamamlayacağız.”

– “Konya’mızın iklim değişikliğiyle mücadelesine katkı sağlayacağız”

Kurum, bu projeyle Konya tarihi şehir merkezi ve Mevlana bölgesinde hava kirliliğinin sona ereceğini vurguladı.

Projeyle Konya Temiz Hava Eylem Planı’nın uygulanmasına da katkı sunacaklarını dile getiren Kurum, şöyle devam etti:

“Konya genelinde katı yakıt kullanan konut ve ticari alanların doğal gaza dönüşümünü hızlandıracağız. Katı yakıtlardan kaynaklanan hava kirletici emisyonları azaltacağız. Konya’mızın iklim değişikliğiyle mücadelesine katkı sağlayacağız. En önemlisi de Konyalı hemşerilerimizin sağlığını, sıhhatini koruyacağız.”

Kurum, 2002 yılında sadece 8 olan hava kalitesi izleme istasyonu sayısının 45 kat arttırılarak, 355’e çıkarıldığını vurguladı.

– “300’den fazla sanayi tesisinin 686 bacasını ekiplerimiz sürekli takip ediyor”

Hava kalitesi istasyonlarının kirliliği anlık olarak takip ettiğini, ölçtüğünü ve sınıflandırdığını anlatan Kurum, şöyle devam etti:

“Ekiplerimiz hemen bölgeye ulaşıyor, müdahale ediyor. Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olan Konya’mızda, doğal gaz kullanımı sanayide 2003’te başladı, konutlarda 2004 yılında başladı. Hemşerilerimizin büyük çoğunluğu bugün evlerinde, iş yerlerinde doğal gaz kullanıyor. Fakat buna rağmen, özellikle Konya şehir merkezinde, hava kirliliği problemleriyle zaman zaman karşı karşıya kalıyoruz. Bilhassa sonbahar ve kış aylarında sıkça havada tabakalaşma görüyoruz. Konya’mızı, şehrin genelini kapsayacak şekilde merkez, Erenköy, Selçuklu, Meram, Karatay, Ereğli ve Sarayönü’nde bulunan 10 izleme istasyonumuzdan 7/24 olarak takip ediyoruz. Bugün 81 ilimizde ve Konya’da, 5 metreye kadar mesafeleri ölçebilen 3 boyutlu yazılımla, hava kirliliğine neden olan noktaları anlık tespit ediyoruz, ona göre harekete geçiyoruz. Türkiye’de kirletici vasfı yüksek olan 300’den fazla sanayi tesisinin 686 bacasını ekiplerimiz sürekli takip ediyor.”

Kurum, 81 ilin tamamında hayata geçirilen Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi ile egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların trafikte otomatik olarak tespit edildiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Bakan Kurum ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, projenin 1. etabını butona basarak başlattı.

Bu haberi beğendiniz mi?

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.