KONYA KARAPINAR SÜT ÜRETİCİLER BİRLİĞİ ÇİN PAZARINA İLK DEFA 250 TON SÜT TOZU İHRACATI GERÇEKLEŞTİRDİ « Karapınar Ajansı

18 Ekim 2021 - 10:00

KONYA KARAPINAR SÜT ÜRETİCİLER BİRLİĞİ ÇİN PAZARINA İLK DEFA 250 TON SÜT TOZU İHRACATI GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye’de süt üreticileri birlikleri arasında Karapınar Süt Üreticileri Birliği ilk defa Çin pazarına 250 ton süt tozu ihracatı gerçekleştirerek program düzenlendi.

KONYA KARAPINAR SÜT ÜRETİCİLER BİRLİĞİ ÇİN PAZARINA İLK DEFA 250 TON SÜT TOZU İHRACATI GERÇEKLEŞTİRDİ
Son Güncelleme :

23 Haziran 2021 - 19:38

107 views
2.3
(3)

23 Haziran 2021 günü saat 14:00 Karapınar Süt Üreticiler Birliği binası bahçesinde program düzenlendi.

Türkiye’de süt üreticileri birlikleri arasında Karapınar Süt Üreticileri Birliği ilk defa Çin pazarına 250 ton süt tozu ihracatı gerçekleştirerek program düzenlendi.

Programın Karapınar Kaymakamı Oğuz Cem Murat , Ak Parti İlçe Başkanı Yusuf Zengin  , Belediye Başkanı Mehmet Yaka ,Merkez Süt Birliği Genel Başkanı Tevfik Keskin, Konya DSYB Başkanı Edip Yıldız, Konya İl Tarım Müdür Yardımcısı, Karapınar Süt Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Tartan ve yönetim kurulu üyeleri, Üreticiler ve Basın Mensupları katıldı.

Karapınar Süt Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Tartan konuşmasında şunları söyledi;

2006 yılında kurulmuş olan birliğimiz 2007 yılının Nisan ayında günlük 14.000 lt süt ile faaliyetine başlamıştır. Birliğimiz yıllar içerisinde süt hacmini sürekli olarak artırmıştır. 2018 yılı Temmuz ayında günlük 270.000 lt sütü olan birlik 2018 yılı Eylül ayı itibari ile 350.000 lt süt hacmine ulaşmıştır. 2021 yılı itibari ile ise 435.000 lt süt hacmine sahiptir. 11 farklı firmaya sütler pazarlanmaktadır. Birliğimizin Karapınarımıza kazanımı; aylık 40 milyon TL yıllık 480 milyon TL’dir. Birliğimiz üreticilerimizin mağdur olmaması adına her türlü fedakarlığı yapmaktadır. Bu kapsamda elinde sütünü pazarlayamayan  ve zor durumda kalan üreticilerimizin de imdadına yetişmiştir. Süt ve süt ürünleri sektörü özellikle halk sağlının korunmasında ki hayati rolü dikkate alındığında dünya genelinde stratejik öneme sahip sektörlerden biri olarak değerlendirilmektedir. Ülkelerin insan sağlığı ve beslenme odaklı politikalarında önemli bir konumu olan bu sektörde dünya genelinde yaşanan gelişmelere  de paralel olarak ülkemiz son 10 yıllık zaman diliminde hem üretim hem de ürün işleme sanayi açısından önemli değişimler yaşamıştır. Süt ve süt ürünleri sektörünün tarım ekonomisi içerisindeki yeri ve özellikle hayvansal protein ihtiyacının ciddi bir bölümünü bu sektör kaynaklı olarak karşılanıyor oluşu sektörün konumunu daha önemli bir noktaya taşımaktadır. Süt ürünleri ihracatı, sektörün kendine güven kazanmasını sağladığı iç piyasadaki daralmanın aşılmasında önemli etkendir. Türkiye’nin üretim potansiyeli ve sanayi altyapısının da Çin’e süt ürünleri ihracatı için uygun olduğunu düşünerek: Ülkemiz ve Karapınarımız hayvancılığını ilgilendiren bu sıkıntılı pandemi sürecinde üreticilerimize bir nebze faydalı olabilmek için, Merkez Birliği Başkanımız Sayın Tevfik Keskin aracılığı ile Konya Karapınar Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu olarak, Türkiye’de Süt Üreticileri Birlikler arasında, ilk defa Çin pazarına 250 ton süt tozu ihracatı gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde üreticilerimiz adına devamı olacaktır. Ülkemize, ilçemize ve üreticilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum dedi.

Ardından Merkez Süt Birliği Genel Başkanı Tevfik Keskin ve Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka Konya Karapınar Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkan ve Yönetim Kurulu Üyelerini bu başarılı çalışmalarından dolayı Türkiye’de Süt Üreticileri Birlikleri arasında ilk defa Çin pazarına 250 ton süt tozu ihracatı gerçekleştirmelerinden dolayı teşekkür ederek ülkemize Karapınar’a ve üreticilere hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz dediler.

250 ton Çin’e süt tozu yüklü araçlar konvoy halinde hareket ederek uğurlandılar. (Karapınar Ajansı Muhabiri Musa Ceyhan)

Bu haberi beğendiniz mi?

Ortalama puanı 2.3 / 5. Oy sayısı: 3

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.